John Lambert

#77L of Capistrano Beach, CA.


CALVMX Holds First Race Of 2005 At Amago (4/3/05)

John Lambert (77L) and Gary Faxon (25s) jump together at CALVMX's season opener.

Pauma Valley / Amago
April 3, 2005.

Planet Xtreme Park
Pauma Valley
Results: April 3, Round #3
 


IRONMAN VINT NOV: 1. Steve Caro (CZ).
IRONMAN VINT INT: 1. Dave Scourfield (CZ); 2. John Lambert (CZ); 3. Benny Chien (CZ).
IRONMAN VINT EX: 1. Gary Faxon (CZ); 2. Charlie Richardson (CZ); 3. Gary DeForest (CZ); 4. Chris Schleif (Hus).
IRONMAN GP NOV: 1. Erik Garvey (Hus).
IRONMAN GP INT: 1. Kyle Winton (CZ); 2. Fred Bourdiais (Hon).
IRONMAN GP EX: 1. Allen McKay (Hus); 2. Ed Stovin (Suz).
VINT SPTSMN 125 INT: 1. Craig Parkinson (Hus); 2. Bill Clem (Hon); 3. Jon Barrick (Suz); 4. Gene Fetty (Hus); 5. Pete Wright (Kaw).
VINT SPTSMN 125 EX: 1. Ron Renzulli (CZ).
JR.VINT: 1. Damien Crim (Hon).
VINTAGE SPTSMN 500 NOV: 1. Steve Atwood (CZ); 2. Steve Caro (CZ); 3. Dave Judd (CZ).
VINTAGE SPTSMN 500 INT: 1. Darrell Sedig (Mai); 2. John Lambert (CZ).
VINTAGE SPTSMN 500 EX: 1. Gary Faxon (CZ); 2. Tony Boswell (Suz).
GP1 NOV: 1. Lonnie Stark (Yam); 2. Steve Gallegos (Hus).
GP 1 INT: 1. Eric Leduc (Yam); 2. Mark Holloway (Hus).
GP 1 EX: 1. Bruce Reynolds (Bul); 2. Ron Renzulli (CZ).
GP 3 INT: 1. Fred Bourdais (Hon); 2. Jeff Colnar (Mai); 3. Rejean Desrochers (Mai).
VINTAGE SPTSMN 250 NOV: 1. Tom Raymer (Hon).
VINTAGE SPTSMN 250 INT: 1. Craig Parkinson (Oss).
VINTAGE SPTSMN 250 EX: 1. Charlie Richardson (CZ).
GP 2 NOV: 1. Erik Garvey (Hus); 2. Victor Monz (Hus); 3. Lonnie Stark (Yam).
GP 2 INT: 1. David Ogilvie (Yam); 2. Charles Hilton (Hon); 3. Kyle Winton (CZ); 4. John Barrick (Mai).
GP 2 EX: 1. Rob Nolin (Suz); 2. Ed Stovin (Mai).
40+ VINT NOV: 1. Tom Raymer (Hon).
40+ VINT INT: 1. Darrell Sedig (Mai); 2. Dave Scourfield (CZ).
40+ VINT EX: 1. Charlie Richardson (CZ); 2. Gary DeForest (CZ).
50+ VINT SPTSMN NOV: 1. Steve Atwood (CZ).
50+ VINT SPTSMN INT: 1. Rick Labgold (Mai); 2. Gene Fetty (Hus).
50+ VINT SPTSMN EX: 1. Dennis Middleton (CZ).
40+ GP NOV: 1. Victor Monz(Hus).
40+ GP EX: 1. Charlie Richardson (CZ); 2. Allen McKay (Hus).
50+ GP NOV: 1. Frank Vrettas (Suz); 2. Roy Boswell (Suz).
50+ GP INT: 1. Errol Leduc (Yam).
50+ GP EX: 1. Chris Schleif (Mai); 2. Dale Stevenson (Hus).
U/L SUP NOV: 1. Ethan Archbold (Yam); 2. Robert Becker (Yam); 3. Ed Picozzy (Hon); 4. William Martin (TM); 5. Shane Cleland (Suz).
U/L SUP INT: 1. David Ogilvie (Hon); 2. Keith Sievers (Yam).
U/L SUP EX: 1. Brian Myerscough (Hon); 2. Ed Stovin (Hon); 3. Rob Nolin (Yam).